Centra aktivit (CA) ve třídě, vycházející z programu Začít spolu:
Ateliér, Manipulační a stolní hry, Pokusy a objevy, Písmena, Knihy, Relaxace, Pohyb, Kostky, Lego, Dramatika, Hudba
O děti se starají:
Paní učitelky: Bc. Lucie Kárníková, Mgr. Denisa Petrová
Paní asistentka: Mgr. Lenka Adamcová
Naše třída:
Celkový počet dětí je 25, z toho 15 dívek a 10 chlapců ve věku cca 5 – 7 let. Jedná se o třídu předškolních dětí.
Ve třídě pracujeme s prvky programu „Začít spolu“ a podle tohoto programu máme třídu rozdělenou do center aktivit, kde děti najdou veškeré hračky a pomůcky k tomu, aby mohly samy rozvíjet svou hru, a jsou jim přístupné. Centra aktivit nám umožňují větší možnost individualizace výuky. Tímto směrem se nám také otevírá možnost nabídnutí více aktivit tak, abychom mohli rozvíjet více dovedností a kompetencí u dětí, a také podporovat spolupráci a vzájemné učení. Učitel dětem zadá úkol a je zcela na dítěti, jaké řešení zvolí, tím podporujeme i divergentní myšlení. Proces učení a hodnocení je stejně důležitý, jako výsledek.
Děti mají možnost výběru, v jakém centru budou pracovat, čímž přirozeně zvyšujeme motivaci a odpovědnost k dokončení úkolu. Po dokončení úkolu se děti opět sejdou v kruhu, ve kterém zhodnotí svou dnešní práci – nejen výsledek, ale celý proces – jestli nás to bavilo nebo nebavilo, jak se nám práce dařilo, jestli to pro nás bylo těžké nebo lehké apod.
Třídní vzdělávací plán
Pravidla třídy jsou převzata ze vzdělávacího programu „Metoda dobrého začátku“. Vychází z pěti jednoduchých pravidel – „Pravidla pěti prstů“, zajišťujících přátelské a bezpečné prostředí a klima ve třídě. Děti si pravidla osvojují pomocí jednoduchých piktogramů.
Děti si pravidla osvojují pomocí jednoduchých piktogramů.
Třída je uspořádána do center aktivit, která nabízejí ve stejný čas více činností tak, aby rozvíjely dovednosti, kompetence a podporovaly spolupráci a vzájemné učení dětí. Proces učení a reflexe práce jsou pro nás stejně důležité jako výsledek. Práce v CA umožňuje také individualizaci výuky. Učitel zadá úkol, ale je na dítěti, jaký přístup k jeho řešení zvolí. Děti tak mohou snáze uplatnit svůj styl učení a schopnosti. Možnost volby zvyšuje motivaci i odpovědnost za vyřešení úkolu, protože „co jsem si sám vybral/a, dělám raději, než to, co musím“.
CA jsou označená a jasně vymezená, aby v nich děti měly soukromí a bylo zřetelné, ve kterém centru právě pracují. Každé CA je vybaveno dostatečným množstvím pomůcek, které jsou dětem dostupné.
Po ukončení činností v CA se děti sejdou zpátky v kruhu k hodnocení své práce. V této fázi hodnotíme vlastní učební strategie, úspěšnost, co nás bavilo, co nám šlo a co naopak bylo obtížné. Děti se učí reflektovat nejen výsledky, ale také samotný postup, který při řešení úkolů uplatnily.