Centra aktivit (CA) ve třídě, vycházející z programu Začít spolu:
Ateliér, Manipulační a stolní hry, Pokusy a objevy, Písmena, Knihy, Relaxace, Pohyb, Kostky, Lego, Dramatika, Hudba
O děti se starají:
Paní učitelky: Mgr. Elena Rulíková Vávrová, Karolína Klimešová, Bc. Markéta Fischerová
Naše třída:
Celkový počet dětí je 25, z toho 14 dívek a 11 chlapců ve věku cca 5 – 7 let. Jedná se o třídu předškolních dětí.
Třídní vzdělávací program „Poznáváme spolu!“
Při stanovení vzdělávací cílů jsme vycházeli z toho, co předškolní období znamená pro dítě. Co bude potřebovat, co by se mělo naučit, jaké podmínky potřebuje k tomu, aby bylo spokojené a v duševní pohodě. Dítě chceme rozvíjet a podporovat v jeho myšlení, rozhodnutích, komunikaci a směřovat jej tak, aby upevňovalo své sebevědomí a sebedůvěru. Nadále budeme podporovat vzájemné kamarádské vztahy.
Vzdělávací program probíhá v integrovaných blocích, v nichž pracujeme s dílčími tématy, která vzájemně propojujeme. Tyto souvislosti podporují vnímání světa jako celku. Děti jsou spoluzodpovědné za své vzdělávání a mají možnost podílet se na jeho plánování, což posiluje jejich sebehodnotu a sebevědomí. Témata jsou sestavena v souvislosti se státními svátky, mezinárodními dny a akcemi školy či naší třídy.
Důležitá je pro nás pozitivní atmosféra, pocit bezpečí a radost z učení. Důležitým vzdělávacím cílem pro nás je také rozvoj a upevňování samostatnosti dětí. „V tom, co dítě zvládne udělat samo, ho podpoříme.“
Pravidla třídy jsou převzata ze vzdělávacího programu „Metoda dobrého začátku“. Vychází z pěti jednoduchých pravidel – „Pravidla pěti prstů“, zajišťujících přátelské a bezpečné prostředí a klima ve třídě. Děti si pravidla osvojují pomocí jednoduchých piktogramů.
Děti si pravidla osvojují pomocí jednoduchých piktogramů.
Třída je uspořádána do center aktivit, která nabízejí ve stejný čas více činností tak, aby rozvíjely dovednosti, kompetence a podporovaly spolupráci a vzájemné učení dětí. Proces učení a reflexe práce jsou pro nás stejně důležité jako výsledek. Práce v CA umožňuje také individualizaci výuky. Učitel zadá úkol, ale je na dítěti, jaký přístup k jeho řešení zvolí. Děti tak mohou snáze uplatnit svůj styl učení a schopnosti. Možnost volby zvyšuje motivaci i odpovědnost za vyřešení úkolu, protože „co jsem si sám vybral/a, dělám raději, než to, co musím“.
CA jsou označená a jasně vymezená, aby v nich děti měly soukromí a bylo zřetelné, ve kterém centru právě pracují. Každé CA je vybaveno dostatečným množstvím pomůcek, které jsou dětem dostupné.
Po ukončení činností v CA se děti sejdou zpátky v kruhu k hodnocení své práce. V této fázi hodnotíme vlastní učební strategie, úspěšnost, co nás bavilo, co nám šlo a co naopak bylo obtížné. Děti se učí reflektovat nejen výsledky, ale také samotný postup, který při řešení úkolů uplatnily.